Plotery tnące - dobry, tani i prezycyjny ploter
Plotery tnące to urządzenia, które służą do cięcia wszelkiego rodzaju folii.
Zasadniczo ploterami można wyciąć motyw z folii do grubości 1mm.
Często na forach można spotkać się z zapytaniem: szukam dobrego i taniego plotera.
Profesjonaliści, którzy w swojej codziennej pracy korzystają z wysokiej jakości, markowych ploterów twierdzą, że tylko urządzenia drogie i markowe są w stanie sprawnie pracować.
Ale czy to prawda?
Nie do końca. Prawdą jest fakt, że jeśli ktoś wycina tysiące naklejek lub ma kilkaset zleceń na wycinanie ploterm w miesiącu to rzeczywiście powinien rozglądnąć się za urządzeniem z górnej półki.
Natomiast dla agencji reklamowej o średnim lub niskim nakładzie zleceń na cięcie ploterem tnącym w zupełności wystarczy urządzenie o niższej wydajności pracy.
Plotery ze średniej półki jak HSP czy Secabo to urządzenia, którymi bez problemów każdy użytkownik wytnie zadaną grafikę.
Są to plotery dobre, ponieważ wytrzymałe, proste w obsłudze i precyzyjne w cięciu.
Padnie teraz pytanie - więc gdzie jest różnica pomiędzy drogim markowym ploterem, a tańszym?
Przede wszystkim tanie plotery wymagają większego zaangażowania od użytkownika. Tutaj mamy na myśli takie kroki jak:
- odpowiednie przygotowanie pliku - wyzbycie się wszelkich niepotrzebnych krzywych, które można zobaczyć pod bardzo dużym powiększeniem np 500% AI
- prawidłowa kalibracja plotera - w celu prawidłowej pracy warto ploter regularnie np raz w miesiącu skalibrować. Należy przy kalibracji uważać, aby bardzo dokładnie wymierzyć prostokąt lub kwardat i skorygować dane.
- dobrać optymalny offset noża - jest to ważne ustawienie, od którego przy ploterach z nożem wleczonym zależy precyzyjne cięcie
- ustawić odpowiednio rolki przytrzymujące folię - jest to także istotna czynność, aby ploter mógł równomiernie pobierać folię
- ustawić odpowiedni docisk i prędkość - często zdarza się, że użytkownik zwiększając docisk zapomina o zmniejszeniu prędkości. Mając na uwadze precyzyjnie wykonaną pracę warto ją wykonać czasami wolniej, to zdecydowanie zaoszczędzi nam na folii.
- wykonując zlecenie i dobierają folię trzeba też zwrócić uwagę na jakość folii, która także ma wpływ na cięcie.
To nie znaczy, przy markowym ploterze nie trzeba nic robić. Tak samo trzeba przygotować plik do cięcia i sam ploter.
Reasumując: zakup markowego, drogiego plotera ma sens, jeśli mamy dużą ilość zleceń i potrzebujemy specjalnych funkcji do cięcia.
Jeśli użytkownik zakłada, że będzie wykonywał podstawowe elementy wizualizacji zewnętrznej i wewnętrznej jak: szyldy, oklejanie pojazdów, dekoracja szyb, nadruki na koszulkach to tysiące zadowolonych użytkowników potwierdza, że do tego typu prac wystarczy ploter HSP lub Secabo.